دوربین مداربسته

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

دوربین مداربسته درواقع فناوری پیشرفته ای می باشد که مدت مدیدی است در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد. دوربین مداربسته زیادی وجود دارند که می توانند برای کاربرد های مختلف، حتی برای نظارت بر منزل مورد استفاده قرار گیرند. دوربین مداربسته در ابتدا برای نظارت از یک مکان خاص به کار گرفته می شد و به‌گونه ای بود که فقط می توانست تصاویر را به مرکز کنترل بفرستد و چندین نفر در مرکز کنترل شب و روز وظیفه داشتند؛ تا به صفحه نمایش های قدیمی نگاه کنند اما به مرور زمان که فنّاوری پیشرفت نمود، رفته رفته دوربین مداربسته نیز راه خود را در این پیشرفت فنّاوری باز کرد و تجهیزاتی اختراع شدند که با آن ها تصاویر دوربین مداربسته ، می‌توانست در یک بستر سخت افزاری مثل نوار، دی وی دی و بعد ها دیسک سخت و کارت حافظه، فلاش و…برای همیشه ضبط و ثبت شود و نیاز به نیروی انسانی برای مشاهده دوربین ها از طریق مرکز کنترل کمتر شد. امروزه با پیشرفت های چشم گیری که در این فنّاوری صورت گرفته است، این دوربین ها قادر خواهند بود تا به شناسایی فرد و یا تشخیص حرکت و … بپردازند که به اصطلاح “بیومتریک” خوانده می‌شود. این فرآیند رو به جلو و پیشرفت در فنّاوری دوربین مداربسته همچنان در حال ادامه دادن مسیر رشد و ترقّی خود است.

دوربین مداربسته

دوربین ها در مکان‌های مختلفی نصب شده‌اند تا بر مردم، ماشین ها و همه چیز های دیگر که می توانند امنیت منطقه را به خطر بیندازند، نظارت کنند. با توجه به این که فنّاوری وابسته به دوربین مداربسته امروزه رشد چشمگیری داشته است؛ بنابراین اطلاع دقیق داشتن از روند این پیشرفت ها و نکات مهمی که در این زمینه وجود دارد؛ برای کارشناسان مربوطه به امر نصب و پیاده سازی دستگاه های نظارت و کنترل تصویری می‌تواند لازم و واجب باشد. استفاده از دوربین مداربسته در کسب‌ و کار های مختلف حس امنیت و آرامش خاطر را برای صاحبان کسب و کار به ارمغان می آورد.

گذری بر تاریخچه دوربین مداربسته

در حال حاضر دوربین مداربسته چیزی است که همه ما به آن نیازمند هستیم. بسیاری از ساختمان ها، خیابان ها و حتی خانه ها با چنین فن آوری تجهیز شده‌اند و این چیزی است که برای همه‌ ما پذیرفته شده است و در همه جا اطراف خودمان دوربین مداربسته را می بینیم. کسب و کار های زیادی هستند که می توانند از آن ها برای افزایش آرامش ذهن و امنیت خاطر خود استفاده کنند. البته، سیستم های دوربین مداربسته امروزی، بسیار متفاوت از نسخه های قبلی هستند. در ادامه یک خلاصه سریع از تکامل این فنّاوری خدمت شما ارائه خواهیم داد.

اولین استفاده مستند از فنّاوری دوربین مداربسته در سال ۱۹۴۲ در آلمان بود. این سیستم توسط مهندس والتر Bruch طراحی شده بود و برای نظارت بر موشک های V-2 تنظیم‌شده بود. تا سال ۱۹۴۹ این فنّاوری به صورت تجاری راه اندازی نشد. اما در سال ۴۹، یک پیمان کار آمریکایی به نام Vericon شروع به ترویج و تبلیغ فروش این سیستم کرد. اجزای این دوربین اولیه شامل دوربین‌ و مانیتور بود. آن ها تنها می توانستند برای نمایش زنده تصاویر به کار روند، دوربین مداربسته اولیه اجزایی نداشت که به کاربران اجازه دهد تا فیلم را ضبط کنند.

عرضه دوربین مدار بسته

ضبط تصاویر اولیه توسط دوربین مدار بسته

پس از آن، سیستم های ضبط به صورت نوار های مغناطیسی برای کمک به ضبط و ثبت داده های دوربین مداربسته معرفی شدند. با این حال نوار مغناطیسی باید به صورت دستی جابجا می‌شد، که یک فرآیند دشوار، غیر قابل اعتماد و پر هزینه بود. اپراتور ها مجبور بودند که نوار را از دستگاه ضبط جدا کنند و به‌جای آن یک نوار مغناطیسی خالی قرار دهند که درنتیجه کار بسیار مشقت باری بود.

ظهور دستگاه VCR

در دهه ۱۹۷۰، هنگامی که VCR به طور گسترده ای در دسترس قرار گرفت، یک پیشرفت بزرگ در تاریخ دوربین مدار بسته رخ داد. این فنّاوری به‌سرعت در سیستم های نظارت تلفیق شد و یک روش جدید برای استفاده از دوربین مدار بسته را ارائه کرد. دیگر برای مردم نیازی به نظارت بر روی صفحه نمایش وجود نداشت. به جای آن، سیستم ها را می‌توان نصب کرد و بی‌خیالش شد تا توسط خودشان ثبت و ضبط شوند. سپس کاربران هر زمان که می خواستند می توانستند اطلاعات ثبت شده را مرور کنند و با اختراع این فنّاوری بود که، دوربین مدار بسته در میان صاحبان کسب و کار محبوبیت پیدا کرد. زیرا اکنون آن ها می توانستند هر مکانی را که می خواستند به دوربین مداربسته که قابلیت ضبط خودکار به وسیله VCR را داشت مجهز کنند.

با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که این راه حل ها اگر چه بسیار عالی بودند. اما نوار VCR باید به صورت مرتب تغییر کرده یا دوباره نوشته شود. اگر کاربران می خواستند اطلاعات را برای هر مدت زمانی ذخیره کنند باید مجموعه ای از VCR ها را نگهداری کنند. بنابراین باز هم دنیا دوربین مداربسته به در بسته خود و دنبال راه حل های جدید می گشت.

دوربین مدار بسته

Multiplexing

یک پیشرفت قابل توجه دیگر در تاریخ دوربین مداربسته در دهه ۱۹۹۰ رخ داد، زمانی که فناوری multiplexing در دسترس قرار گرفتند. این فن‌آوری به سیگنال های ویدئویی از تعدادی از دوربین مداربسته اجازه می دهد که روی یک مانیتور ترکیب شده و نمایش داده شوند. به عنوان مثال، به این معنی است که اگر یک شرکت دارای چهار دوربین امنیتی باشد، هر یک از این سیگنال های ویدئویی با مالتی پلکسر، هماهنگ بوده و در یک نوار ضبط می شوند. این فناوری در واقع گامی به جلو بود، بنابراین فنّاوری مداربسته بازهم کار آمدتر شد و دوباره محبوبیت خود را بین کسب و کار های مختلف پیدا کرد.

دیجیتالی شدن

پیشرفت در فن آوری دیجیتال از زمان آغاز هزاره به پیشرفت های بیشتر منجر شده است. VCRs با دستگاه های ضبط ویدئو دیجیتال (DVRs) جایگزین شده اند و سیستم مداربسته را ساده تر و راحت تر می کنند. در حال حاضر مالتی multiplexers در این راه حل‌ها ساخته می‌شوند، به این معنی که نصب و راه اندازی بسته ها آسان تر است. سیستم های دیجیتال همچنین نیاز به نوار های ویدیویی را حذف کرده اند، به این معنا که سازمان ها دیگر نیازی به انبار کردن نوار به منظور ذخیره اطلاعات ندارند.

دستگاه NVR

امروزه این امکان وجود دارد که دستگاه های ضبط ویدئویی شبکه ( NVR ) خریداری شوند. این سیستم ها با کد گذاری و پردازش ویدئو در دوربین کار می کنند و سپس به منظور ذخیره سازی یا مشاهده از راه دور، آن را پخش می کنند. این روش به ویژه برای شرکت های دارای سایت های وب بسیار مفید هستند، چراکه به کاربران اجازه می‌دهد در هر زمان در سر تا سر شبکه و یا اینترنت از راه دور بتوانند راحت تر و با کیفیت بالا تری به یک DVR دسترسی داشته باشند.

انواع دوربین مداربسته

دوربین مداربسته چگونه کار می‌کند؟

یک سیستم دوربین مداربسته از یک یا چند دوربین ویدئویی برای انتقال ویدیو و گاهی تصاویر و صوت به یک مانیتور، مجموعه ای از مانیتور ها یا ضبط صوت استفاده می کند. دو نوع عمده از ارتباط برای دوربین مداربسته وجود دارد.

۱٫ کابل ثابت

۲٫ اتصال بی سیم

اتصال کابل ثابت به این معنی است که دوربین به صورت فیزیکی به مانیتور یا دستگاه ضبط از طریق کابل متصل می شود. از سوی دیگر، اغلب دوربین مداربسته از فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز رادیویی برای انتقال تصاویر ویدئویی خود به یک مانیتور یا DVR (ضبط کننده دیجیتال) استفاده می کنند. یک اتصال بی سیم آزادی عمل بیشتری را فراهم می آورد تا آن ها تقریباً در هر جایی که بخواهیم نصب شوند. برای ثبت تصاویر دوربین که در یک مکان ثابت کار گذاشته شده است سه راه اصلی وجود دارد:

۱٫ استفاده از دستگاه VCR

۲٫ استفاده از دستگاه DVR

۳٫ استفاده از دستگاه NVR

در گذشته اغلب دوربین آنالوگ از نوار ویدیو یا VCR استاندارد برای ضبط تصاویر دوربین مدار بسته آنالوگ استفاده می کردند. اما امروزه از دستگاه ضبط دیجیتال DVR برای ثبت تصاویر دوربین بر روی دیسک‌های سخت (hard Disk) و یا فلش و رم و… استفاده می کند. اما فنّاوری جدیدتری نیز برای ثبت تصاویر دوربین مداربسته وجود دارد به نام NVR که مبتنی بر شبکه اینترانت یا اینترنت جهانی است و می‌توان به تصاویر دوربین مداربسته بر بستر اینترنت و یا اینترانت در هر کجای این کره خاکی که باشیم دسترسی داشت.

انواع دوربین مدار بسته

چه نوع دوربین مداربسته بخریم؟

این‌که چه نوع دوربین مداربسته را انتخاب کنید به خیلی عوامل بستگی دارد زیرا همان طور که می‌دانید نظارت نقش بزرگی در جامعه امروز بازی می کند و با دوربین هایی که اطراف ما می چرخند، زندگی روزمره ما در هر روز سطوح بالاتری از امنیت را تجربه می‌کند.

با این حال، چیزی که بسیاری از مردم نمی دانند، این است که انواع مختلفی از دوربین مداربسته وجود دارد که متناسب با شرایط یا مکان های مختلف است، و انتخاب دوربین مناسب برای کاربرد درست واقعاً حیاتی است. بنابراین باید از کارشناسان خبره در این کار بهره بگیرید تا با توجه به بودجه شما و میزان امنیتی که برای شما مهم است و همچنین مکان مورد نظر شما پیشنهاد های مناسبی را برای انتخاب و خرید یک دوربین مداربسته مناسب به شما ارائه دهند.

سه عامل که باید برای خرید دوربین مدار بسته در نظر بگیرید:

اگر از خودتان بپرسید، ” چه نوع دوربینی باید بخرم؟ ”  پس شما به نکته درستی اشاره کرده اید، سه عامل وجود دارد که باید در انتخاب و خرید یک دوربین مداربسته در نظر بگیرید که عبارت اند از:

۱٫ لنز خوب

انتخاب لنز مناسب به شما اطمینان می دهد که یک تصویر با کیفیت دریافت خواهید کرد. انتخاب یک لنز درست و مناسب به دوربین شما اجازه می دهد که فوکوس کند و نور کافی به سنسور ثبت تصاویر برساند تا تصاویر ثبت شده بتواند واضح و روشن باشد و بتوانید به‌راحتی چهره ها را تشخیص دهید. یا این که نوشته ای را با وضوح خوبی بخوانید. البته داشتن جزئیات بیشتر در تمام شرایط کمک خواهد کرد، زیرا به این معنی است که شما قادر خواهید بود دقیقاً ببینید چه اتفاقی دارد می افتد و یک تصویر شفاف بر روی فیلم به دست می آورید. یک lense زوم می‌تواند با اطلاعات بیشتری به مشتریان کمک کند چون زوم نوری می تواند نور را با رسیدن به سنسور تنظیم کند و انعطاف پذیری و کیفیت تصاویر ثبت‌شده را ارتقا دهد.

۲. سنسور خوب

دو عامل کلیدی و اصلی در انتخاب یک سنسور مناسب و خوب وجود دارد یکی نوع سنسور و دیگری اندازه آن انواع سنسور ها عبارت‌اند از:

• CMOS: (نیمه‌هادی مکمل فلز اکسید)

• CCD: گران‌تر از CMOS هستند و آن ها یک تصویر واضح تر تولید می‌کنند که برای شناسایی چهره ها و صفحات ثبت‌شده ایده ال است.

۳. وضوح خروجی خوب

هر چه با پیکسل بیشتری عکس بگیرید، یا تصاویرتان ضبط شود کیفیت بهتر خواهد بود. هرچه رزولوشن تصویرتان بالاتر باشد درنتیجه خروجی بهتری را خواهید داشت.

بنابراین با در نظر گرفتن این سه عامل می توانید، حداقل یک دوربین مداربسته مناسب و کار آمدی را برای کسب و کار یا منزل شخصی خود انتخاب کنید و بتوانید خیالتان از بابت کیفیت تصاویر و فیلم های ضبط شده راحت باشد.

سؤالاتی که باید قبل از خرید دوربین مداربسته از خود بپرسید:

۱٫ آیا دوربین‌ مداربسته باید به صورت یک دوربین مخفی باشد یا یک دوربین آشکار و قابل دید؟
۲٫ از کجا بدانم که در داخل و خارج از منزل خود از چه دوربینی استفاده کنم؟
۳٫ شرایط نور چگونه است؟
۴٫ آیا وضوح تصویر اهمیت دارد؟
۵٫ آیا صدا موردنیاز است؟

CCTV

آیا دوربین‌ مداربسته باید به صورت یک دوربین مخفی باشد یا یک دوربین آشکار و قابل دید؟

اگر دوربین مداربسته قابل دید باشد می تواند به‌عنوان مثال مانع بزرگی برای جلوگیری از سرقت و ارتکاب جرم توسط مجرم باشد زیرا فرد مجرم در صورتی که بداند یک مکان مجهز به دوربین مداربسته است مطمنا اقدام به عمل مجرمانه نخواهد کرد. اما استفاده از دوربین مداربسته مخفی که بتواند از دید فرد مجرم مخفی بماند در جای خودش کاربرد دارد درصورتی که بخواهیم بفهمیم که چه کسی از محوطه ما سرقت می کند و آن فرد نتواند دوربین را ببیند بسیار مناسب و کار آمد خواهد بود.

از کجا بدانم که در داخل و خارج از منزل خود از چه دوربین مدار بسته استفاده کنم؟

وقتی که تصمیم گرفتید دوربین مداربسته مورد نیاز خود را تهیه کنید باید تصمیم بگیرید که در بیرون از منزل یا در داخل قرا دهید به هر حال اگر دوربین در بیرون از منزل بخواهد نصب شود باید به مواردی از جمله این که در مقابل آب و رطوبت محیط مقاوم هستند یا نه و… در خرید دوربین مداربسته مورد نظر توجه داشته باشید و همچنین اگر قرار است در داخل خانه نصب دوربین صورت گیرد، باید مطمئن شوید که روغن و یا بخار از آشپزخانه دوربین مداربسته شما را تحت تأثیر قرار نخواهد داد.

شرایط نور محیط چگونه است؟

مدل های مختلف دوربین را امتحان کنید تا ببینید بهترین دوربین که بتواند در مقابل تغییرات نوری که در محیط در طول روز و شب به وجود می‌آید به خوبی و با وضوح بالا کار کند کدام است. برای شما دوربین مداربسته مناسب است که کمترین بازتاب نور و نور پس‌زمینه را در طول روز و شب در تصاویر ضبط شده داشته باشد.

آیا وضوح تصویر اهمیت دارد؟

بسته به این‌که این منطقه چقدر بزرگ است، رزولوشن دوربین مداربسته که انتخاب می کنید نیاز به انعکاس منظره به منظور ارائه یک تصویر روشن و مفید خواهد داشت. با این حال، اگر در یک اتاق کوچک قرار داشته باشید، دوربین نیازی به وضوح بالا ندارد.

آیا صدا موردنیاز است؟

با این حال، اگر مایل به انتخاب صوت باشید، دستگاهی وجود دارد که در آن می توانید با فردی که در این ملک نفوذ کرده باشد، صحبت کنید. یا می تواند برای ترساندن مجرمان به طور خودکار در هنگام رسیدن به یک نقطه مشخص به کار رود. در واقع این روش یک راه ایده ال برای این است که آن ها فکر کنند افرادی در داخل ساختمان وجود دارند.

تفکیک‌پذیری یا رزولوشن:

در دوربین مداربسته آنالوگ تفکیک پذیری تصاویر آن ها با تی وی لاین مطرح می شد. اما در دوربین تحت شبکه (دیجیتال) رزولوشن با پیکسل مطرح است. استفاده کردن از دوربین های ۲ و ۳ مگا پیکسل به شکل دوربین های شبکه رونق یافته است و امکان تصویر برداری بهتری و با کیفیت بالاتری نسبت به دوربین آنالوگ وجود دارد. البته در عصر حاضر دوربین شبکه با رزولوشن ۱۶ و ۲۰ مگا پیکسل موجود است که به واسطه این دوربین ها می‌توان کوچک ترین جزئیات را در تصاویر دید و معمولاً در محیط های وسیع و پهناور مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع دوربین مداربسته

عملکرد در نور کم:

این که یک دوربین مداربسته بتواند در نور کم محیط از کیفیت تصاویر بالایی برخوردار باشد می تواند یکی از مزایا و برتری های مهم در انتخاب و خرید آن ها به شمار آید. دوربین های تحت شبکه اولیه در نور کم کارایی پایینی داشته و تعداد فریم ها در تصویر به سبب جبران آن ها کم می‌شد و نتیجه آن ایجاد یک تصویر باکیفیت پایین بود. اما دوربین مدرن در نور لوکس هم می توانند تصویر خوبی را به وجود آورند در واقع از مقدار نوری که در محیط وجود دارد نهایت استفاده را می کنند و ۲۵ فریم در ثانیه را در هر شرایط و موقعیتی تشکیل می دهند. که به این دوربین ها Day and Night گفته می‌شود.

منبع تغذیه:

بدون وجود یک آداپتور یا به عبارتی منبع تغذیه خوب، امکان متصل کردن دوربین به جریان برق به صورت مستقیم وجود ندارد. اکثر دوربین مداربسته در محدوده جریان ۱۲ تا ۲۴ ولت تغذیه می شوند البته آمپر دوربین ها با یکدیگر می تواند فرق داشته باشد. بنابراین منبع تغذیه متناسب با نوع دوربین نیز یکی دیگر از تجهیزات مورد نیاز برای دوربین مداربسته به شمار می رود.

محدودیت طول کابل:

استفاده از کابل ها در دوربین مداربسته نیز تابع قوانین و استاندارد های مربوط به خود می باشد. بر اساس استاندارد شبکه، طول یک کابل ۵ cat باید از ۱۰۰ متر کمتر باشد. در هر صورت این مسافت می تواند تا ۲۰۰ متر هم زیاد شود که این عمل به وسیله تقویت کننده ها صورت می گیرد و حتی توسط امکاناتی پیچیده تر این مساحت به ۵۰۰ متر هم می رسد ولی در شبکه های مدرن و امروزی و استفاده از فناوری هایی از قبیل فیبر نوری و ارسال بیسیم اطلاعات دیگر چنین محدودیتی وجود ندارد.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.